Online'a Özel Fırsat

%40 İndirim ile e-Fatura’ya Geçme Fırsatını Kaçırmayın!

Hemen Başvur

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.

E-Fatura Nasıl iptal Edilir?

Yanlış Kesilen E-fatura Nasıl İptal Edilir?

E-fatura iptali nedir ? Nasıl yapılır ? E-faturayı iptal etmezsem zamanında ne olur ?

e-fatura-nasil-iptal-edilir

E-Fatura Nasıl iptal Edilir?

Türk ticaret kanunun gelişen iletişim kanalları için sunmuş olduğu yeniliklerden biri olan E-Fatura uygulaması oldukça pratik olması yanı sıra son derece de kolay kullanım sağlaması ile dikkat çekiyor. Faturalandırma geleneğini şimdiden değiştiren bu yenilik birçok avantajları da beraberinde getirmektedir. Zira özellikle internet kullanımına aşina olan kişilerin e-fatura işlemlerini daha çok tercih etmesi sistemin ne kadar başarılı çalıştığının göstergesi durumundadır.

e-fatura-nasil-iptal-edilir

E-Arşiv İptal Süresi

E-fatura nasıl iptal edilir, edenlerin doğru e-fatura düzenlemesi için oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Zira gelir idaresi başkanlığı bu alanda sıkı incelemeler yapmaktadır. E-fatura düzenlemesi yapacakların gelir idaresi dairesi internet şubesinde yer alan ilgili oldukları alanları manüel yöntemler ile doldurması ve sisteme kaydetmesi gerekmektedir.
Fakat yapılan en küçük hata e-fatura işlemlerinde de ciddi uğraş gerektiren bir yola girmenize neden olabiliyor. Bu nedenle bu işlemler yapılmadan önce oldukça dikkat etmek gerekiyor. İptal işlemi için öncelikle bilmeniz gereken bu işlemi sizin iptal edemeyeceğinizdir. Zira iptal işlemi sadece faturanın kesildiği kurum tarafından yani müşteriniz tarafından gerçekleştirilebilmektedir.Bu iptal süresi ise 7 günlük süre içinde yapılmalıdır. Zira 7 günden uzun süre ile iptal edilmeyen faturalar yürürlüğe konmaktadır. Ayrıca E-fatura nasıl iptal edilir sorusu kadar dikkat çeken bir başka konu olan fatura yenileme işlemi ise süreye tabi değildir. Yeni faturayı hem eski fatura beklenmeden yapabilirsiniz hem de eski fatura iptal edildikten sonra reddedilen fatura üzerinde gerekli düzenlemeleri ayarlayarak yeni faturayı düzenleyebilirsiniz.

e-fatura-nasil-iptal-edilir

E-Arşiv Fatura Düzenleme

Fakat temel e-fatura gönderimi yaptıysanız yukarıdaki işlemlerden farklı bir yol izlemeni gerekmektedir. Zira yukarıdaki açıklama ticari e-fatura için yapılması gerekenleri konu almaktadır. Eğer temel e-fatura iptal işlemi söz konusu olacaksa yine müşterinizin iade faturası adı altında bir iade fatura düzenlemesi yapması ve size göndermesi ve sizin de onaylamanız durumunda düzenlenmiş olacaktır. E-fatura nasıl iptal edilir konusundan daha önemli bir nokta olan e-faturanın avantajları her ne kadar yeni başlayanlar için fark edilmese de hem doğaya olan desteği hem de işlerin pratikleşmesi nedeni ile zaman içinde fark yaratacaktır.

CVK Group
Dedeman Holding
Elle Ayakkabı
ENKA İnşaat ve Sanayi AŞ
Erpiliç
Hamidiye Su
Kolin Holding
Limak Holding
Matraş Deri
Microsoft Türkiye
Milangaz
Mudo
İkea
İzmir Gaz
Miele Elektrikli Aletler
Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

    ×

    Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.