Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.

e-Fatura’ya şimdi geçin ve işletmenizin dijital dönüşümünü başlatın.

İşletmelerin dijital dönüşümünü tamamlamasını sağlayacak ürün ve çözümler sunan Uyumsoft, Gelir İdaresi Daire Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş Özel Entegratör ve Saklama Hizmet sağlayıcısıdır.

e-Fatura (Elektronik Fatura) Nedir?

Ülkemizdeki vergi kanunlarına göre gelir elde edilen her kalemin faturalandırma zorunluluğu vardır ve faturalandırma sisteminin içeriği Vergi Usul Kanununca belirlenmektedir. Bu kanuna göre Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından değişikliğe gidilmiş ve dijital çağa uygun hale getirilerek e-Fatura formatı yürürlüğe girmiştir. E-Fatura, yeni bir uygulama olarak hayatımıza girse de, kağıt fatura ile aynı işleve sahiptir ancak elektronik ortamda düzenlenmekte ve yine elektronik olarak iletilebilmektedir. E-Fatura, Gelir İdaresi Daire Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun şekilde düzenlenen, talep edilen fatura bilgilerinin taraflar arasında güvenli bir biçimde paylaşılmasına olanak sunan, dijital ortamlarda kayıt altında tutularak raporlanabilen ve gerektiğinde ibraz edilebilen bir fatura sistemi bütünüdür. Özetle e-Fatura, kağıt faturanın dijital halidir. Bu tanıma göre dijital ortamda fatura kesme zorunluluğu bulunan herkes e-Fatura mükellefi olup, bu uygulamayı kullanabilir.

e-Fatura’ya Yasal Zorunluluk Geçişleri

e-Fatura’ya Nasıl Geçebilirsiniz?

İşletmenizin dijital dönüşümünü başlatmak için hemen sayfanın yanında yer alan “ Bilgi Talep Formu” doldurup, dijital dönüşüm uzmanlarımızın size ulaşmasını sağlayabilir, başvurunuzu yaparak aynı gün içerisinde e-Fatura kesmeye başlayabilirsiniz. Uyumsoft’un e-Fatura uygulaması ile elektronik ortamda düzenlenen faturalarınızı Gelir İdaresi Daire Başkanlığı’na iletebilir, elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edebilir, raporlayabilirsiniz.

E-Fatura
E-Fatura

Uyumsoft ile e-Fatura’ya Geçmenin Avantajları Nelerdir?

 • 25 yıllık dijital dönüşüm tecrübesine sahip Uyumsoft’un yenilikçi iş çözümleri sayesinde e-Fatura’ya hızlı geçiş yapıp, sorunsuz aktivasyon sağlarsınız.
 • Uyumsoft bulut çözümleri ve eUyum mobil uygulaması sayesinde, mekan bağımsız, istediğiniz her yerden faturalarınızı oluşturabilir, düzenleyebilir, muhatabına iletebilirsiniz.
 • 7/24 konusunda uzman, güncel mevzuat bilgisine sahip dijital dönüşüm uzmanlarımızın desteği ile e-Fatura süreçlerinizi yönetebilirsiniz.
 • Kullandığınız ERP, ticari paket ve muhasebe programları ile tam entegrasyon sağlayan eUyum uygulaması sayesinde, tüm e-belgelerinizi (e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Defter, e-SMM, e-MM vb.) ilave yatırım yapmadan oluşturabilir, ilgili muhataplara kolaylıkla iletebilirsiniz.
 • Uyumsoft e-Fatura uygulaması ile faturalarınızda şirket, logo, marka, reklam gibi size ait bilgilere yer verip, faturalarınızı tasarlayabilirsiniz.
 • Merkez ve şubelerinizi ayrı ayrı yönetmenize izin veren eUyum uygulaması sayesinde işletmenizin faturalama süreçlerini verimli yönetirsiniz.
 • Uyumsoft e-Fatura uygulamasını kullanarak, işletmenizin dijital dönüşümü için ilk adımı atabilir, operasyonlarınızı hızlandırıp verimliliğini arttırabilirsiniz.
uyumsoft-ile-e-faturaya-gecmenin-avantajlari-nelerdir-1

e-Fatura Hakkında Merak Edilenler

e-Faturaya Geçiş Maliyeti Nedir?

Öncelikle GİB'den alacağınız mali mühür için ödeyeceğiniz bir ücret bulunmaktadır. Bu mühür 3 yılda bir alınır. Sonrasında her firmanın ihtiyacına göre maliyetler değişmektedir. İhtiyaçlarınıza en uygun ürünümüzü bulmak için bizimle iletişime geçiniz.

e-Fatura Hizmetini Kimler Kullanmalıdır?

İki tip kullanım vardır, birincisi kanun kapsamında kullanım zorunluluğu olan kişiler ve kurumlardır, ikincisi gönüllü olarak e-Fatura hizmetine geçiş yapmak isteyen gönüllülerdir. Ancak günümüzün dijital dönüşümüne ayak uydurmak için zorunda olmayan firmalar da e-Faturaya geçiş yapmalıdır.

e-Fatura Zorunluluğu Nedir?

GİB tarafından tebliğde yer alan kişilere ve kurumlara geçiş zorunluluğu getirilen, kanunen kâğıt fatura ile aynı niteliği taşıyan e-Fatura geçiş hizmetidir. e-Fatura’da, kağıt faturada yer alması gereken tüm bilgiler bulunur, alıcı ile satıcı arasındaki karşılıklı fatura iletimi elektronik ortamda gerçekleşmektedir.

e-Fatura Geçiş Şartları Nelerdir?

Brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olanlar, ithalat- imalat nedeniyle EPDK’dan lisanslı firmalar, ÖTV III listesindeki malları imal, inşa, ithal eden firmalar, aracı internet siteleri, internet reklamcılığı hizmet aracıları, komisyoncu ve halciler e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır. Gönüllü geçiş yapmak isteyen firmalar ciro alt sınırı olmaksızın geçiş işlemlerini tamamlayabilir.

Bütün Müşterilere e-Fatura Gönderilir mi?

e-Fatura kullanıcısı olan kişiler ve kurumlar, e-Fatura kullanıcısı olan tüm müşterilerine e-Fatura gönderir, e-Fatura kullanıcı olmayan müşterilerine ise e-Arşiv Fatura gönderirler.

e-Fatura nasıl kesilir?

E-Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tüm e-Fatura ve e-Arşiv Fatura görüntülerine GİB web sayfasında bulunan e-belge görüntüleyici ekranlarından fatura XML leri yüklenerek ulaşılabilir. Yine aynı ekrandan ilgili faturaların doğrulamaları yapılabilir. Doğrulama yapılan faturalar, e-Fatura ise aynı ekrandan GİB sistemlerinden başarılı bir şekilde geçerek alıcıya ulaşıp ulaşmadığının bilgisi de sorgulanabilir. Ancak doğrulama yapılan faturalar e-Arşiv Fatura ise online ortamda alıcılara ulaşmadıkları için sorgulama yapılamamaktadır. e-Arşiv Fatura'lar GİB sistemlerine günlük olarak raporlanır. Raporlanan e-Arşiv Fatura'ların GİB sistemlerinde olup olmadığı bilgisi ise, yine GİB web sayfası üzerinden yapılabilir. Bu alanda sorgulama yapmak için fatura göndericisinin VKN\/TCKN bilgisi, faturanın tam numarası, faturanın ödenecek tutar bilgisine ihtiyaç vardır. İlgili e-Arşiv Fatura GİB sistemlerine raporlandı ise sorgulama sonucu faturanın şifreli bilgileri ile “Sistemde Kayıtlıdır” ibaresi görülür.

E-Fatura Nasıl Kesilir?

e-Fatura keserken alıcı bilgileri bölümünde yer alan VKN\/TCKN alanına alıcının vergi kimlik numarası girildiğinde, sistem alıcısına göre fatura türünü otomatik seçer. Unvanı kısmına alıcının unvanı; T.C. Kimlik numarası girildiğinde ise alıcının adı ve soyadının tam olarak girilmesi zorunludur. Bu bilgiler girildikten sonra faturaya mal\/hizmet ayrıntıları eklenir ve doğrudan portal üzerinden alıcısına iletilir.

E-Fatura XML Nedir?

GİB tarafından XML tabanlı global bir standart olan UBL-TR formatıdır.

E-Fatura Sistemi Nasıl İşliyor?

Gönderici kullandığı ticari yazılım ya da GİB\/Özel Entegratör portallerinden fatura oluşturur ve gönderir. Gönderilen faturalar öncelikle GİB sistemlerine iletilir. GİB faturaları şema\/schematron kontrolüne tabi tutar. Herhangi bir hata almayan faturalar GİB sistemlerinden alıcı sistemlerine iletilir. Faturalar alıcı sistemlerine ulaştığında alıcı, başarılı aldığına dair GİB e sistem yanıtı döner. Böylece gönderici sistemlerinde de faturanın durumu başarılı olarak değişir.

E-Fatura Neden Gerekli?

GİB tarafından tebliğde yer alan kişilere ve kurumlara geçiş zorunluluğu getirilen, kanunen kâğıt fatura ile aynı niteliği taşıyan e-Fatura geçiş hizmetidir. e-Fatura’da, kağıt faturada yer alması gereken tüm bilgiler bulunur, alıcı ile satıcı arasındaki karşılıklı fatura iletimi elektronik ortamda gerçekleşmektedir.

E-Fatura’yı Kimler Kullanabilir?

İki tip kullanım vardır, birincisi kanun kapsamında kullanım zorunluluğu olan kişiler ve kurumlardır, ikincisi zorunluluk kapsamında olmadan e-Fatura hizmetine geçiş yapmak isteyen gönüllülerdir. Günümüzün dijital dönüşümüne ayak uydurmak için firmalar gönüllü olarak e-Fatura’ya geçiş yapmaktadır.

Kimlere e-Fatura Düzenlenir?

e-Fatura kullanıcısı olan kişiler ve kurumlar, e-Fatura kullanıcısı olan tüm müşterilerine e-Fatura düzenleyebilir, e-Fatura kullanıcı olmayan müşterilere ise e-Arşiv Fatura gönderebilirler.

E-Fatura Maliyeti Ne Kadar?

Öncelikle GİB'den alacağınız mali mühür için ödeyeceğiniz bir ücret bulunmaktadır. Bu mühür 3 yılda bir alınır. Sonrasında her firmanın ihtiyacına göre maliyetler değişmektedir. İhtiyaçlarınıza en uygun olan seçeneği bulmak için sayfamızda yer alan Talep Formu’nu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E-Fatura Ücretli mi?

Özel entegrasyon yöntemini kullanan firmalar e-Fatura’lar için belirlenen yöntem ve tarife ile ücretlendirilir. Size özel avantajlı e-Fatura paketleri hakkında bilgi almak için sayfanın sağ tarafında yer alan “Hemen Başvur” bölümünü tıklayarak açılan talep formunu doldurabilirsiniz. Dijital dönüşüm uzmanlarımız en kısa zamanda sizlere ulaşacaktır.

Kimler e-Fatura’ya Geçmek Zorunda 2021?

2020 ve müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılası 5 milyon ve üzerinde olan firmalar ilgili hesap dönemini izleyen yılın 7. Ayının başından itibaren e-fatura uygulamasına geçmek zorundadır. Örneğin 2020 hesap dönemi brüt satış hasılatınız 5 milyon ise 1.7.2021 itibariyle e-fatura uygulamasına dahil olmak durumundasınız.Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayan sağlık hizmeti sunucuları ile medikal malzeme ve ilaç\/etken madde temin eden tüm mükellefler (hastane, tıp merkezleri, dal merkezleri, diyaliz merkezleri, Sağlık Bakanlığından ruhsatlı diğer özelleşmiş tedavi merkezleri, tanı, tetkik ve görüntüleme merkezleri, laboratuvarlar, eczaneler, tıbbi cihaz ve malzeme tedarikçileri, optisyenlik müesseseleri, işitme merkezi, kaplıcalar, beşeri tıbbi ürün\/ürün sunan ve\/veya üreten özel hukuk tüzel kişileri ve bunların tüzel kişiliği olmayan şubeleri, ecza depoları vb.) 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren e-fatura uygulamasına geçmek zorundadır.

E-Fatura Kesmek için Ne Gerekli?

Öncelikle mali mühür ile hem GİB resmi başvurusu, hem de özel entegratör aktivasyonu alınması gerekir. Aktivasyon işlemleri tamamlandıktan sonra portal giriş şifreleri iletilir ve mali mühür bilgisayara takılmaksızın e-Fatura kesilebilir.

E-Fatura En Geç Kaç Gün İçinde Kesilir?

İrsaliyesi var ise 7 gün içinde faturası kesilmelidir. İrsaliyesi yok ise günlük olarak kesilir.

E-Fatura Mükellefi Olmayana e-Fatura Kesilir Mi?

e-Fatura mükellefi olmayan kurum ve kuruluşlara e-Fatura kesmeniz mümkün değildir. Ancak siz e-Fatura mükellefiyseniz karşı tarafa e-Arşiv Fatura kesilir. E-Arşiv Fatura ayrı bir belge türü değildir. E-Fatura olmayanlara kesilen e-Fatura’dır.

E-Fatura'ya Geçenler E- Arşiv Fatura'ya Geçmek Zorunda mıdır?

Evet, zorundadır. 2018 yılı ve takip eden dönemlerde brüt olarak satış hasılatı 5 Milyon TL ve üzeri olan tüm kurum ve kuruluşlar e-Fatura mükellefi olmayan alıcılara fatura kesebilmek için geçmek zorundadır.

E-Fatura'ya Geçenler Hem e-Fatura, Hem de Kağıt Fatura Kesebilir mi?

e-Fatura uygulamasına dahil olan mükellefler uygulamaya dahil oldukları 7. günün sonuna kadar faturalarını kağıt ortamda düzenleyebilir. Ancak aynı işlem için e-Belge ve kağıt ortamdaki belgelerden sadece birinin düzenlenmesi gerekir.

E-Fatura İrsaliye Yerine Geçer Mi?

e-Fatura uygulamasına kayıtlı mükelleflerin birbirlerine düzenledikleri e-Faturada, düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde e-Faturanın kâğıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Söz konusu kâğıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer.” ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur. Ancak bu imkândan yararlanabilmek için e-Faturanın malın teslimi anında düzenlenmesi gerekir.

e-Fatura’ların İptal Süreçleri Nasıl Oluyor?

Sistem üzerinden elektronik ortamda anlık olarak alıcısına iletilen e-Fatura’ların iptali işlemi gönderici firma tarafından yapılamamaktadır. e-Fatura temel senaryolu olarak gönderildi ise karşı firma 7 günlük süresi içerisinde faturayı iade edebilir. E-Fatura ticari senaryolu olarak gönderildi ise karşı firma 8 günlük süresi içerisinde kabul ya da ret yanıtı verebilir. Herhangi bir yanıt verilmeyen faturalar 8. gün sonunda otomatik onaylandı durumuna gelir.

E-Fatura Kesmek Neden Önemlidir?

Fatura kesmek ticaret yapan her mükellefin yasal zorunluluğudur. Kağıt faturaya alternatif olarak bilinen e-Fatura ise yürürlüğe konulduğu ilk yıllarda mükelleflerin inisiyatifine bırakılmış olsa da, zaman içerisinde Gelir İdaresi Başkanlığı zorunlu geçiş yapması gereken işletmeleri açıkladığı tebliğler ile duyurmaktadır. Zorunlu geçişe dahil olmayan birçok işletme ise; kolay arşivlenmesi, fatura maliyetlerinin azaltılması, ihtiyaç duyduğunuzda hızlı ulaşılabilmesi gibi sebepler e-Fatura'ya gönüllü geçiş yaparak uygulamayı kullanmaya başlamaktadır.
CVK-Group-1.jpg
Dedeman-Holding-1.png
Elle-Ayakkabı-1.png
ENKA-İnşaat-ve-Sanayi-AŞ-1-1.png
Erpiliç-1.jpg
Hamidiye-Su-1.jpg
Kolin-Holding-1.png
Limak-Holding-1.jpg
Matraş-Deri-1.jpg
Microsoft-Türkiye-1-1.png
Milangaz-1.jpg
mudo-1.jpg
İKEA-1.png
İzmir-Gaz-1.png
Miele-Elektrikli-Aletler-1.png

whatsapp

whatsapp

Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

  ×

  Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.