fbpx

E-Fatura’ya Geçmek İsteyenler için E-Fatura Nedir ?

e-Fatura’ya şimdi geçin masraflarınızı yarıya indirin.
Uyumsoft, Mali mühür onaylı e-Fatura uygulaması Özel Entegrasyon ve Saklama Hizmet sağlayıcısıdır.

e-fatura-nasil-kesilir

E-Fatura Nasıl Kesilir?

E-Fatura nasıl kesilir konusuna girmeden önce e-fatura avantajlarının altını çizmek doğru olacaktır. Tahsilatlar ve ödemeler göz önünde bulundurulduğunda işlerin hızlanması ve sorumlulukların azalması yönü ile e-fatura işletmelere oldukça büyük katkı sağlamaktadır. Zira e-fatura işlemlerinin interaktif bir ortamda yapılmasına bağlı olarak yapılan her türlü işlem anında müşterinizin ya da tedarikçinizin ekranlarına düşecektir. Bu sayede fatura bekleme ya da fatura iletme gibi sorunlar ve zaman kayıpları ortadan kalkacaktır. Ayrıca düzenli ve zamanında ödemelerin de e-fatura sistemi sayesinde yapılması ve vergilendirilmenin adil olarak uygulanması için büyük önem taşımaktadır.

E Fatura Zorunluluğu

E-Fatura nasıl kesilir konusu doğrudan gelir idaresi dairesi başkanlığı tarafından hizmete sunulan sistem üzerinde gerçekleştirilmektedir. Firmanıza ait olan bölümde gerekli alanları doldurarak kısa sürede e-fatura kesim işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Son derece pratik kullanım sunan e-faturalar kağıt faturalardan daha farklı itiraz ve iptal sürelerine sahiptir. Ayrıca iptal ve itiraz yöntemleri de farklılık göstermektedir. E-Fatura konusuna yeni girenler eğer e-fatura mükellefi ise 421 numaralı vergi usul kanununa bağlı olarak faaliyet göstermektedir. 10 Milyon Türk lirasının üzerinde brüt satış gerçekleştirmiş olan işletmeler e-fatura kapsamında yer almaktadır. Bu işletmeler talepleri doğrultusunda özel izinler ile kağıt faturalar da kullanabilmektedir.

E Fatura Mükellefi Olmayana E Fatura Kesilir Mi?

E-Fatura nasıl kesilir konusunun görünmeyen yüzü olan çevre korunması belki de faturalarda en önemli detaylardan biridir. Sağladığı pratiklik hız ve kullanım kolaylığı yanı sıra tamamen online olan e-fatura işlemler doğanın korunması için de son derece büyük katkı sağlamaktadır. E fatura mükellefi olmayan kurum ve kuruluşlara e fatura kesmek mümkün. Birçok kurum ve firma kısa sürede bu sisteme geçiş yapmaktadır. Zira sadece ülkemizde her yıl yüz milyonlarda kağıt fatura kesilmekte ve bu doğayı koruma yönü ile ele alındığında her yıl milyonlarca ağacın sadece kağıt yapılmak için kesilmesi anlamını taşımaktadır. Haksız vergilendirme ve vergiden kaçmak isteyen yüksek cirolu firmaların bütün alışverişini ortakları ile ve tedarikçileri ile olan tüm bağlantılarını e-fatura üzerinden yapma zorunluluğu olası işlem hatalarının ya da ihlallerinin fark edilmesini ve cezalandırılmasını sağlamaktadır.

e-Müstahsil

e-Faturaya Geçiş Maliyeti Nedir?

Öncelikle GİB'den alacağınız mali mühür için ödeyeceğiniz bir ücret bulunmaktadır. Bu mühür 3 yılda bir alınır. Sonrasında her firmanın ihtiyacına göre maliyetler değişmektedir. İhtiyaçlarınıza en uygun ürünümüzü bulmak için bizimle iletişime geçiniz.

e-Fatura Hizmetini Kimler Kullanmalıdır?

İki tip kullanım vardır, birincisi kanun kapsamında kullanım zorunluluğu olan kişiler ve kurumlardır, ikincisi gönüllü olarak e-Fatura hizmetine geçiş yapmak isteyen gönüllülerdir. Ancak günümüzün dijital dönüşümüne ayak uydurmak için zorunda olmayan firmalar da e-Faturaya geçiş yapmalıdır.

e-Fatura Zorunluluğu Nedir?

GİB tarafından tebliğde yer alan kişilere ve kurumlara geçiş zorunluluğu getirilen, kanunen kâğıt fatura ile aynı niteliği taşıyan e-Fatura geçiş hizmetidir. e-Fatura’da, kağıt faturada yer alması gereken tüm bilgiler bulunur, alıcı ile satıcı arasındaki karşılıklı fatura iletimi elektronik ortamda gerçekleşmektedir.

e-Fatura Geçiş Şartları Nelerdir?

Brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olanlar, ithalat- imalat nedeniyle EPDK’dan lisanslı firmalar, ÖTV III listesindeki malları imal, inşa, ithal eden firmalar, aracı internet siteleri, internet reklamcılığı hizmet aracıları, komisyoncu ve halciler e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır. Gönüllü geçiş yapmak isteyen firmalar ciro alt sınırı olmaksızın geçiş işlemlerini tamamlayabilir.

Bütün Müşterilere e-Fatura Gönderilir mi?

e-Fatura kullanıcısı olan kişiler ve kurumlar, e-Fatura kullanıcısı olan tüm müşterilerine e-Fatura gönderir, e-Fatura kullanıcı olmayan müşterilerine ise e-Arşiv Fatura gönderirler.


Elektronik Fatura ve E-defter Kullanımında Yeni Düzenleme!

GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı), yayınladığı tebliğ ile elektronik belge ve e-defter sistemlerinin geniş kitleye hitap etmesi amacıyla 454 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde değişiklik yapacağını dile getirmişti. Ekim ayında yayına giren tebliğ ile mükellef sayısının arttırılması ve mükelleflerin kağıt belge düzenlemekten dolayı olağan maliyetlerinde tasarruf edilecek.

Geçiş için ciro sınırı düşürüldü!

Vergi Usul Kanunu Taslak Tebliği’nde yer alan açıklamaları sizler için kısaca özetledik.

  • 2018 yılında ya da sonrasında gelen hesap dönemlerinde brüt satış hasılatı 5 Milyon TL ve üstü olan mükellefler için e-defter ve elektronik fatura sistemlerine geçiş zorunluluğu geldi.
  • 5 Milyon TL ciro şartını 2018 veya 2019 yılında sağlamış olan mükelleflerin 1 Ocak 2020 tarihinde, 2020 ya da sonrasında gelen dönemde sağlayanların ise ilgili hesap dönemini izleyen yedinci ayın başından itibaren,
  • Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (I) sayılı liste kapsamındaki mallar nedeniyle EPDK‘dan lisans alımı veya mezkur Kanuna ekli (III) sayılı liste kapsamındaki malların imal, inşa veya ithalini 2019 yılında gerçekleştirenler 1/7/2020 tarihinden itibaren, 2020 veya müteakip yıllarda gerçekleştirenler ise, lisans alımı veya imal, inşa veya ithalin gerçekleştirildiği ayı izleyen dördüncü ayın başından itibaren e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır.
  • İhracat faturaları ile yolcu beraberi eşya ihracı faturaların e-fatura olarak düzenlenmesine ek olarak bavul ticareti kapsamında kağıt üzerinde hazırlanan Özel Faturalar da artık elektronik fatura olarak düzenlenecektir.
  • Aracı hizmet sağlayıcıları, internet reklamcılığı hizmet aracıları ile internet ortamında ilan yayınlayanlar 1/7/2020 tarihine kadar (2020 veya müteakip hesap dönemlerinden itibaren bu paragrafta belirtilen işler ile iştigal etmek üzere işe başlayacak mükellefler ise işe başlama tarihinden itibaren 3 ay içinde) başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır.
  • 11/3/2010 tarihli ve 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre komisyoncu veya tüccar olarak sebze ve meyve ticaretiyle iştigal eden mükellefler 1/1/2020 tarihine kadar (2020 veya müteakip hesap dönemlerinden itibaren bu paragrafta belirtilen işler ile iştigal etmek üzere işe başlayacak mükellefler ise işe başlama tarihinden itibaren 3 ay içinde) başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır.

E-fatura ne demek?

E-Fatura ne demek sorusuna verilmesi gereken en doğru cevap bir fatura çeşidi olan ve resmi olarak 2014 yılından bu yana 10 Milyon Türk lirasından daha yüksek ciroya sahip olan bütün işletmelerin kullanmasının zorunlu olduğu bir faturalandırma sistemi cevabı doğru olacaktır. E-fatura pek çok avantaja sahiptir. Fakat öncelikle ele alınması gerekilen konu her yıl milyonlarca ağacın korunmasına sağladığı avantajlar nedeni ile herkes tarafından yaygın olarak kullanılması gereken bir sistemdir.

E-fatura’ya Nasıl Geçilir?

E-faturaya geçiş yapmak bilinenin aksine oldukça kolay bir işlemdir. İlk olarak e-faturaya geçmek için mali mühre ihtiyacınız var. Bu sebeple atmanız gereken ilk adım, www.kamusm.gov.tr adresinden TUBİTAK BİLGEM’e mali mühür başvurusunda bulunmaktır. Mali mühür alındıktan sonra e-Faturaya geçmek istediğinizi GİB’e ileterek başvuruda bulunabilirsiniz.

Faturaları Yazdırıp Arşivlemek Gerekir Mi?

E-faturanın size sağladığı en büyük kolaylıklardan biri faydalar kısmında belirttiğimiz gibi arşivleme derdinden kurtulmanızdır. e-Faturalarınız zaten dijital ortamda arşivleneceği için ayrıca dosyalamanıza gerek kalmaz. Daha fazla soru cevap için tıklayın.

Mudo
Milangaz
Miele Elektrikli Aletler
Microsoft Türkiye
Matraş Deri
Limak Holding
Kolin Holding
İzmir Gaz
İkea
Hamidiye Su
Erpiliç
Elle Ayakkabı
Dedeman Holding
Cvk Group

whatsapp

Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

×

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.