Bu Kampanyanın Bitmesine
Kaldı

YENİ ABONELERE ÖZELe-Fatura Kontör Şenliği Kampanyası ile
%40 indirim fırsatını katlayın!

Çarkı çevir

Uyumsoft Hediye Çarkı

Hediye Kontör Kazan!

+500 Kontör +250 Kontör +100 Kontör
Çarkı Çevir
Uyumsoft Hediye Çarkı Çarkı Çevir

Kesin Hesap ve ERP

Erim İnanç

N. Erim İnanç
Uyumsoft İnşaat Sektörü Yöneticisi

Kesin Hesap Süreci

Müteahhitler için en kritik konulardan biri de “Kesin Hesap” sürecidir. Paranın gerçek anlamda kazanıldığının hesabının yapıldığı süreç, kesin hesap aşamasıdır. Dolayısı ile sözleşmeye ne kadar hakimseniz parayı da o derece kontrol altında tutabilirsiniz. İnşaat sektöründe paranın kazanıldığı nokta yapım değil, sözleşme sürecidir. Başarılı bir müteahhit, yapacağı/yaptığı sözleşmedeki esneklikleri olabildiğince iyi yönetebilen bir müteahhittir. Sözleşmenin kontrol edilip edilemediğinin göstergesi de “Kesin Hesap” aşamasıdır.
Kesin Hesap önemli bir süreç olduğu için yapım sektöründeki işveren, yüklenici ve altyükleniciler, her hak edişin bir kesin hesap mantığında olması gerektiğini ve bu şekilde düzenleyeceklerini taahhüt eder. Ancak, işin sonuna gelindiğinde bakılır ki, aslında süreç hiç de böyle gerçekleşmemiştir. Hak edişler ara ödemelerdir denilerek birçok bilinmez konu ucu açık bir şekilde son hak edişe; “Kesin Hak Ediş”e bırakılmıştır. Dolayısı ile bütün sorumluluk da, uzun süren yapım sürecinde işin içinde fazla bulunmayan kesin hesap ekibine kalır ve zeki bir müteahhit, kaybettiği tüm parayı bu aşamada kazanır. Çünkü; tüm dokümanlar eksiktir, onaylı ataşmanlar, proje değişiklikleri net değildir, sahada çalışan personel işten ayrıldığı için işin hikayesini bilen kalmamıştır gibi bir çok nedenden dolayı işveren maddi kayıplara uğramaktadır. Proje müdürü tek başına hem yapımı hem de sahadaki adıyla bu kağıt kürek işini takip edemeyeceğinden kendisi de bu süreçten olumsuz etkilenir.Kesin Hesap ERP

Doğru Kurgulanmış ERP Yazılımı Avantajı

Eğer doğru kurgulanmış bir ERP yazılımınız var ise ve tüm işin hikayesini olması gerektiği gibi sisteme entegre etmeyi başarırsanız kesin hesap sürecinde kim olursa olsun işverenin hakları korunur ve Kesin Hesap süreci hem çok kısa ve hem de zahmetsizce tamamlanır.
ERP sistemini kurgularken yanınızda destek aldığınız danışman eğer bunları yaşamamışsa bu süreçleri tekrar tekrar yaşarsınız. Dolayısıyla konularında uzman olan doğru danışmanlara ihtiyacınız bulunmaktadır. ERP’nin inşaat sektöründeki en önemli başarısızlık faktörlerinin başı da budur: Yanlış danışman seçimi.
Uyumsoft olarak, yapım sektöründeki uygulama zorluklarını en az seviyeye indirmiş, sahadaki teknik personelin zaten yaptığı çalışmaların dışında herhangi bir ilave yük getirmediğimiz gibi sözleşme revizyonlarının merkez yönetim tarafından da kolayca takip edilebilirliğini sağlamaktayız. Revizyonların güncel olması ile hak ediş uyumu sağlanarak, her hak edişin “Kesin Hesap”a yakın doğrulukta düzenlenmesini sağlamaktadır. Dolayısı ile “Kesin Hesap” bir sıkıntı olmamakta, tamamlanma süresi de minimum seviyede olmaktadır.

whatsapp

whatsapp

CVK Group
Dedeman Holding
Elle Ayakkabı
ENKA İnşaat ve Sanayi AŞ
Erpiliç
Hamidiye Su
Kolin Holding
Limak Holding
Matraş Deri
Microsoft Türkiye
Milangaz
Mudo
İkea
İzmir Gaz
Miele Elektrikli Aletler
Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

    ×

    Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.