Online'a Özel Fırsat

%40 İndirim ile e-Fatura’ya Geçme Fırsatını Kaçırmayın!

Hemen Başvur

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.

CRM Programı Nedir?

CRM Programı Nedir?

Yazımızın girişinde CRM’in açılımını; Müşteri İlişkileri Yönetimi olarak açıklayabiliriz. CRM olarak kısaltmış hali ve Türkçesinin yanında, İngilizcesi olan Customer Relationship Managament’da günlük hayatta yoğun olarak kullanılır. Günümüzde CRM, müşteri ilişkileri yönetiminden çok öte bir kavrama dönüşmüştür ve işletmede üretim dışında yapılan işlerin hemen hemen bütününü kapsayan bir hale gelmiştir. Peki, CRM programı nedir? diye baktığımızda içerisine; pazarlama, satış, satın alma, satış sonrası hizmetler, teklifler, müşteri memnuniyetini sağlama, yeni müşteriler edinme, müşteri ihtiyaçlarının belirlenmesi gibi onlarca işler ve farklı departmanlar giriyor ve işletmedeki birçok süreç bu platformun altında yönetilmeye başlıyor.

Tüm verileri tek bir platform altında buluşturan CRM, işletmenin işlerini doğru ve güncel verilerle etkin şekilde yönetmesine ve stratejiler geliştirmesine yol açarken, rekabette bir adım önde olunmasının da yolunu açmayı sürdürüyor. İşletmelerin varlık sebebi, müşterilerinin olmasıdır. Büyüme yolunda da, mevcut müşterilere yeni müşterilerin eklenmesi lazımdır. Birincil hedef, hem mevcut müşterilerinin memnuniyetini sağlamak, hem de yeni müşteriler kazanıyor olmaktadır. Aynı zamanda, diğer firmalarla rekabet ederken, globalleşen dünyaya ayak uydurma noktasında; piyasadaki verilerin anlık olarak doğru okuyabilmesi için de, iş yazılımlarına olan ihtiyaç, bugün ve gelecekte, geçmiş yıllardan daha fazla ihtiyaç haline gelecektir.

CRM’in tarihi 1980’li yıllara uzanıyor!

Müşteri ilişkileri yönetimi olan CRM’in tarihi 1980’li yıllara uzanıyor. CRM çalışmalarının ilk başladığı sektör, bankacılık ve finans sektörü oluyor. Aslında, bilgi teknolojileri altyapısı, bilgi güvenliği gibi yazılımlara ve teknolojiye dair en kapsamlı çalışmalar, birçok sektöre oranla, finans sektöründe daima ilk olarak hayata geçiriliyor. CRM’in özel sektörde yaygınlaşmasının tarihi ise, 1995’li yıllara uzanıyor. Firmalar, satış performanslarını korumak ve değişen müşteri taleplerini karşılayabilmek için CRM yazılımlarına ihtiyaç duymaya başlıyorlar. Günümüzde CRM programı nedir diye sorduğumuzda, işletmeler rekabete hazırlayan, iş süreçlerini etkin yönetmesini sağlayan, özetle geleceğe hazırlayacak platformun adı olarak da belirtebiliriz. Günümüz rekabetinde kalite, ucuzluk gibi kavramlar yok oldu; onun yerine rekabet “müşteri odaklı” yaklaşımda yatıyor. Müşterinin kendisi, tam da işin merkezine oturdu. Artık, müşteri beklentilerini analiz eden firma olmanın ötesinde, geleceğe dönük dinamik tüketici beklentilerini önceden görebilmek ve müşterilerin gelecekteki taleplerinin ne olabileceğini önceden saptayıp ilgili ürün veya hizmeti ilk olarak pazara sunabilmek önem kazanmıştır. Müşteriler daha talep etmeden, gelecek ihtiyaçlarını ilk veya ilkler arasında pazara sunanlar, rekabette daima bir adım önde olarak başarıya koşacaklardır. Günümüzün CRM yazılımları ve servisleri de, dijitalleşen bu değişim ve dönüşüm sürecinde müşteri ilişkilerinin etkin şekilde yönetilmesine imkan sunmaktadır.

CVK Group
Dedeman Holding
Elle Ayakkabı
ENKA İnşaat ve Sanayi AŞ
Erpiliç
Hamidiye Su
Kolin Holding
Limak Holding
Matraş Deri
Microsoft Türkiye
Milangaz
Mudo
İkea
İzmir Gaz
Miele Elektrikli Aletler
Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

    ×

    Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.