Online'a Özel Fırsat

%40 İndirim ile e-Fatura’ya Geçme Fırsatını Kaçırmayın!

Hemen Başvur

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.

E-SERBEST MESLEK MAKBUZU (e-SMM ) NE ZAMAN ZORUNLU OLACAK?

Bu yazı;

 • Serbest meslek faaliyetini kendi nam ve hesabına, mutat meslek halinde ifa eden; avukat, doktor, diş hekimi, veteriner hekim, mimar, mühendis, müşavir, serbest muhasebeci mali müşavir, yeminli mali müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, öğretmen, artist, menajer, senarist, yönetmen, ebe, sünnetçi, arzuhalci, rehber ve sağlık memuru vb.

kişiler içindir.

e-Serbest Meslek Makbuzu Nedir? Kağıt Makbuz İle Farkı Nedir?

E-Serbest Meslek Makbuzu Ne Zaman Zorunlu Olacak?

e-smm

e-Serbest Meslek Makbuzu yasal olarak serbest meslek makbuzu ile aynı özelliklere sahiptir. e-SMM elektronik olarak düzenlenen ve hizmet alanın talebi doğrultusunda elektronik veya kağıt ortamda iletilebilen elektronik belge ve rapordur. Dijital olarak muhafaza ve ibraz edilir ve GİB’e elektronik ortamda raporlanır.  

e-Serbest Meslek Makbuzu Uygulamasından Yararlanma Yöntemleri

 • Kullanılan bilgi işlem sistemlerinin başkanlık sistemlerine entegrasyonu yoluyla,
 • GİB Portal aracılığıyla,
 • Özel Entegratör aracılığıyla

uygulamadan yararlanılabilir.

e-Serbest Meslek Makbuzu Nasıl İletilecek ve Muhafaza Edilecektir?

e-Serbest Meslek Makbuzunun elektronik ortamda iletilmesi gerekmektedir. Belgenin çıktı olarak talep edilmesi durumunda, belgenin çıktısı alınır, ıslak imza atılarak teslim edilir. Islak imza yerine serbest meslek erbabının imzasının notere tasdik ettirilip, hazır imzalı olarak düzenlenip teslim edilmesi de mümkündür. e-SMM’ nin elektronik ortamda muhafazası ve ibrazı gerekmektedir.

e-Serbest Meslek Makbuzu’na 2 Adımda Nasıl Geçilir?

1- e-İmza (Şahıs Firmaları) için https://mm.kamusm.gov.tr/ üzerinden başvuruda bulunulur, hali hazırda varsa geçerlilik süresi kontrol edilir.
2-Kulllanmak istediğiniz yararlanma yöntemine göre Özel Entegratör veya GİB Portal üzerinden başvuruda bulunarak geçiş işlemleri tamamlanır.

e-Serbest Meslek Makbuzuna Neden Geçmelisiniz? Geçmek İçin 8 Neden

 • E-SMM kullandığınızda tüm hesaplamalar otomatik yapılır.
 • Her seferinde mali mühür ve e-imzanızı takmanız gerekmez
 • e-SMM’ yi kolayca oluşturarak zamandan kazanacaksınız.
 • İade ve ret süreçlerini dijital olarak kolaylıkla yöneteceksiniz.
 • Makbuz gönderim takibini kolaylıkla yapabileceksiniz.
 • Tüm makbuzlarınızı dijital olarak 10 yıl güvenle saklayacaksınız.
 • Arşiv ve depolama maliyetleri azaltırken geçmişe dönük verilerinize hızlıca erişeceksiniz.
 • Java gereksinimleri ve altyapı hizmetleri ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

e-SMM Hakkında; Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın.E-Serbest Meslek Makbuzu Ne Zaman Zorunlu Olacak?Belgelerinizi Hazırlayın Bu Haziran e-Serbest Meslek Makbuzu’ na Geçiyoruz !1-Serbest Meslek Faaliyetinde bulunanlardan 01/02/2020 itibariyle faaliyetlerine devam etmekte olanların 01/06/2020 tarihinde
2- Serbest Meslek Faaliyetinde bulunanlardan 01/02/2020 itibariyle faaliyetlerine başlayacak olanların başladıkları ayı takip eden 3 ayın sonuna kadardahil olmaları gerekmektedir. 

Kimler Serbest Meslek Erbabı Sayılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gruba ek olarak;1- Gümrük komisyoncuları, bilumum borsa ajan ve acenteleri
2- Bizzat serbest meslek erbabı tarifine girmemekle beraber serbest meslek erbabını bir araya getirerek teşkilat kurmak veya bunlara sermaye temin etmek suretiyle veya sair suretlerle serbest meslek kazancından hisse alanlar.
3- Dava vekilleri, müşavirler, kurumlar ve tüccarlarla serbest meslek erbabının ticarî ve meslekî işlerini takip edenler ve konser veren müzik sanatçıları.
4- Vergi Usul Kanununun 155’inci maddesinde belirtilen şartlardan en az ikisini taşıyan ebe, sünnetçi, sağlık memuru, arzuhalci, rehber gibi mesleki faaliyette bulunanlar.
5- Serbest meslek faaliyetinde bulunan kolektif ve adi şirketlerde ortaklar, adi komandit şirketlerde komandite ortaklar.e-SMM Hakkında Bunları Bilmek İsteyebilirsiniz:

 • e-Serbest Meslek Makbuzu’ na geçiş yapan mükellefler, uygulamaya dahil oldukları tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar, kâğıt ortamda da serbest meslek makbuzu düzenleyebilirler. Ancak aynı anda elektronik ve kâğıt makbuz düzenlemeleri mümkün değildir. Geçiş yapılan tarihten üç ay sonra sadece e-SMM düzenlenmesi gerekmektedir.
 • Uygulamaya belirtilen tarihler içerisinde geçiş yapmayan mükelleflere kanunda öngörülen cezai hükümler uygulanacaktır.
 • GİB Portal yöntemini kullanacaklar Internet Explorer üzerinden kullanması gerekmektedir.
 • Muhasebecim benim yerime e-SMM’ ye geçebilir mi? diye düşünüyorsanız, evet,

e-imzanızı temin ettikten sonra özel entegratör üzerinden başvuru işlemlerinizi muhasebeciniz veya mali müşaviriniz tamamlayabilir.

 • e-SMM’ yi muhasebeciniz yerine siz kesebilir, hızlı ve kolay işlem yapabilirsiniz.
 • e-SMM makbuzları iptal edilebilir. İptal edilen e-Serbest Meslek makbuzları Özel Entegratörünüz tarafından Gelir İdaresi Baskanlığına raporlanır.Sadece başarılı durumda olan e-SMM makbuzları iptal edilebilmektedir.

e-SMM Hakkında; Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın.

Geçiş Sürecinde Hata Yapmamak İçin Bunları da Okuyabilirsin;

e-SMM Nedir? : https://www.uyumsoft.com/haber/e-smm-nedir

Uyumsoft e-SMM Kampanya? : https://www.uyumsoft.com/e-serbest-meslek-makbuzu

CVK Group
Dedeman Holding
Elle Ayakkabı
ENKA İnşaat ve Sanayi AŞ
Erpiliç
Hamidiye Su
Kolin Holding
Limak Holding
Matraş Deri
Microsoft Türkiye
Milangaz
Mudo
İkea
İzmir Gaz
Miele Elektrikli Aletler
Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

  ×

  Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.