YENİ ABONELERE ÖZELe-Fatura Kontör Şenliği Kampanyası ile
%40 indirim fırsatını katlayın!

Çarkı çevir

Uyumsoft Hediye Çarkı

Hediye Kontör Kazan!

+500 Kontör +250 Kontör +100 Kontör
Çarkı Çevir
Uyumsoft Hediye Çarkı Çarkı Çevir

Buzdağının görünen kısmı: Bitcoin. Buzdağının görünmeyen kısmı: Blockchain.

Buzdağının görünen kısmı: Bitcoin.

Buzdağının görünmeyen kısmı: Blockchain.

 

Bitcoin sanal para, buzdağının görünen üst kısmıdır. Buzdağının altı ve asıl değerli olan kısmı ise blok zinciri “Blockchain” ve Akıllı Sözleşmeler “Smart Contract” dır.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Endüstriyel Otomasyon Sanayiciler Derneği (ENOSAD) ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) işbirliği yaparak, son dönemin gündem konularından olan “Sanayi 4.0 Önde” panelini gerçekleştirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Teknopark’ı Konferans Salonunda, 24 Ocak 2018 Çarşamba günü düzenlenen panelin ardından, Uyumsoft’un merkez ofisine geçilerek, burada son dönemlerde yoğun gündemde olan “Bitcoin ve Blockchain” teknolojisi hakkında ekonomi muhabirlerine bilgi verildi.

Uyumsoft Başkanı Mehmet Önder’in ev sahipliğinde yapılan toplantıda, Endoya Teknolojiden Eyüp Kutlu, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, “Bitcoin, Blockchain ve Smart Contract” hakkında değerlendirmede bulundu.

Blok Zinciri diğer adıyla “Blockchain” nedir?

Dijital para birimlerin altyapısını oluşturan Blockchain’i anlamanın önemine işaret eden Endoya Teknolojiden Eyüp Kutlu, şunları söyledi:

“Blok zinciri veya diğer adıyla Blockchain, tüm verilerin birbiri ardına, bir zincir ile bağlanıp şifrelenmesidir. Sisteme kayıtlı olan bu zincir bağları, sisteme kayıtlı olan tüm ağlar üzerinden dağıtılmaktadır. Bu veri tabanı merkezi olmayan, güvenli ve şeffaf çalışan bir yapıdadır. Blockchain’in özeliklerine baktığımızda; güvenlik, otonomi, şeffaflık, değişmezlik ve en önemlisi de ortak ve sıralı kayıt defteri (veri tabanı) olarak sıralayabiliriz. Bildiğiniz üzere Bitcoin ise, Blockchain teknolojisini kullanan bir sanal paradır.” dedi.

Akıllı sözlemeler diğer adıyla Smart Contract nedir?

 

Blockchain (blok zincirin) çıkış noktası, Bitcoin ile para transferi olsa da, aslında finans dünyasının dışında Blockchain birçok sektör de kullanılabilir. Burada, akıllı sözleşmelere  (Smart Contract) ihtiyaç bulunuyor. Akıllı sözleşmeler ile birlikte süreçler otomatik hale gelirken, uzun süren işlemlerde daha kolay yönetilecektir. Akıllı sözleşmelerin uygulama alanları arasında; uluslararası transfer işlemleri, ithalat-ihracat (dış ticaret), tedarik zincirinin yönetilmesi, sigorta sektörü gibi birçok alan sıralanabilir.

CVK Group
Dedeman Holding
Elle Ayakkabı
ENKA İnşaat ve Sanayi AŞ
Erpiliç
Hamidiye Su
Kolin Holding
Limak Holding
Matraş Deri
Microsoft Türkiye
Milangaz
Mudo
İkea
İzmir Gaz
Miele Elektrikli Aletler
Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

    ×

    Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.