fbpx


Sanayide dijital dönüşüm anlatıldı


“Sanayide dijital dönüşüm anlatıldı”

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Endüstriyel Otomasyon Sanayiciler Derneği (ENOSAD) ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) işbirliği yaparak, son dönemin gündem konularından olan “Sanayi 4.0 Önde” panelini gerçekleştirdi.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Teknopark’ı Konferans Salonunda, 24 Ocak 2018 Çarşamba günü düzenlenen panelin açılış konuşmasını, EGD Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak ve ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı yaptı. Ardından, YTÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Galip Cansever’in moderatörlüğünü yaptığı “Sanayinin Dijitalleşmesi – Sanayi 4.0 Önde” paneline, Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt, EGD Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak, ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, Uyumsoft Başkanı Mehmet Önder ve Arçelik Üretim Teknoloji Direktörü Mustafa Esenlik konuşmacı olarak katıldı.

EGD Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak, bilgi teknolojilerindeki gelişmeyle birlikte gelecekteki işlerin birçoğunun robotlar tarafından yapacağını anlatarak, insanlara daha fazla zamanın kalacağını kaydetti.

Kişisel ve kurumsal verilerin korunması stratejiktir

Dijitalleşmeyle birlikte kişisel ve kurumsal verilerin korunmasının önemine dikkat çeken Uyumsoft Başkanı Mehmet Önder, bu konuda bilgi güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. Türkiye’de 10 milyon TL’nin üzerinde ciro yapan 73 bin firma olduğunu kaydeden Mehmet Önder, ülkemizde yaklaşık 1,5 milyon işletmenin olduğunu ve 1,5 milyona yakın esnafın bulunduğunu anlatarak, endüstri 4.0’ın bu veriler üzerinden kurgulanacağını belirtti.

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımlarının bir işletmedeki hamal işleri yaptığını ifade eden Mehmet Önder, şunları söyledi:

Bir işletmedeki, üretim, satış, satın alma, tedarik yönetimi, müşteri ilişkileri, insan kaynakları, finans gibi tüm departmanlar ERP ile tek bir veri tabanı üzerinden anlık ve güncel verilerle yönetiliyor. ERP aslında, bir işletmede sürekli yapılan işlerin bir yazılım üzerinde tutularak, istenildiği an, istenilen sonucun hızlıca görülebilmesi demektir. Bir bakıma, işletmedeki hamal işleri yazılımlar yapıyor diyebiliriz” diye konuştu. Geleceğin mobilde olduğunun altını çizen Mehmet Önder, yapılan tüm işlerin mobil ayağının düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

50 milyar cihaz birbiriyle iletişim halinde olacak

 Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Galip Cansever, 2020 yılına kadar 50 milyarın üzerindeki cihazın birbiriyle iletişim halinde olacağını kaydetti. Türkiye’de Sanayi 4.0’ın gelecekte yaratacağı etkinin çok iyi anlaşılması gerektiğini de belirten Cansever, sanayinin dijitalleşmesiyle birlikte, fabrikalarda akıllı ve zeki robotların devreye gireceğini söyledi.

Dijital dönüşümün eğitimli ve kalifiye insan kaynağıyla gerçekleşeceğini anlatan ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, işin özünde daima insanın olduğunu kaydederek, “Yapay zekalı robotlar, insan müsaade etmediği sürece insanlara zarar vermez. Akıllı robotlar insanların hayatını kolaylaştıracak” dedi.

Arçelik Üretim Teknoloji Direktörü Mustafa Esenlik de, yalın üretim konusunda çalışma yaptıklarını ve insansız üretim konusunda çalışma yürüttüklerini anlattı.

Dünya Gazetesi yazarı Dr.Rüştü Bozkurt, Endüstri 4.0 sürecine dair, internet, iletişim ve işbirliğinin çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.