Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.

E-fatura’ya Geçmek İsteyenler için E-Fatura Nedir ?

e-Fatura’ya şimdi geçin masraflarınızı yarıya indirin.
Uyumsoft, Mali mühür onaylı e-Fatura uygulaması Özel Entegrasyon ve Saklama Hizmet sağlayıcısıdır.

[uym-form-bar]
e-fatura-nasil-kesilir

E-Fatura Nasıl Kesilir?

E-Fatura nasıl kesilir konusuna girmeden önce e-fatura avantajlarının altını çizmek doğru olacaktır. Tahsilatlar ve ödemeler göz önünde bulundurulduğunda işlerin hızlanması ve sorumlulukların azalması yönü ile e-fatura işletmelere oldukça büyük katkı sağlamaktadır. Zira e-fatura işlemlerinin interaktif bir ortamda yapılmasına bağlı olarak yapılan her türlü işlem anında müşterinizin ya da tedarikçinizin ekranlarına düşecektir. Bu sayede fatura bekleme ya da fatura iletme gibi sorunlar ve zaman kayıpları ortadan kalkacaktır. Ayrıca düzenli ve zamanında ödemelerin de e-fatura sistemi sayesinde yapılması ve vergilendirilmenin adil olarak uygulanması için büyük önem taşımaktadır.

e-fatura

E Fatura Zorunluluğu

E-Fatura nasıl kesilir konusu doğrudan gelir idaresi dairesi başkanlığı tarafından hizmete sunulan sistem üzerinde gerçekleştirilmektedir. Firmanıza ait olan bölümde gerekli alanları doldurarak kısa sürede e-fatura kesim işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Son derece pratik kullanım sunan e-faturalar kağıt faturalardan daha farklı itiraz ve iptal sürelerine sahiptir. Ayrıca iptal ve itiraz yöntemleri de farklılık göstermektedir. E-Fatura konusuna yeni girenler eğer e-fatura mükellefi ise 421 numaralı vergi usul kanununa bağlı olarak faaliyet göstermektedir. 10 Milyon Türk lirasının üzerinde brüt satış gerçekleştirmiş olan işletmeler e-fatura kapsamında yer almaktadır. Bu işletmeler talepleri doğrultusunda özel izinler ile kağıt faturalar da kullanabilmektedir.

E-Fatura

E Fatura Mükellefi Olmayana E Fatura Kesilir Mi?

E-Fatura nasıl kesilir konusunun görünmeyen yüzü olan çevre korunması belki de faturalarda en önemli detaylardan biridir. Sağladığı pratiklik hız ve kullanım kolaylığı yanı sıra tamamen online olan e-fatura işlemler doğanın korunması için de son derece büyük katkı sağlamaktadır. E fatura mükellefi olmayan kurum ve kuruluşlara e fatura kesmek mümkün. Birçok kurum ve firma kısa sürede bu sisteme geçiş yapmaktadır. Zira sadece ülkemizde her yıl yüz milyonlarda kağıt fatura kesilmekte ve bu doğayı koruma yönü ile ele alındığında her yıl milyonlarca ağacın sadece kağıt yapılmak için kesilmesi anlamını taşımaktadır. Haksız vergilendirme ve vergiden kaçmak isteyen yüksek cirolu firmaların bütün alışverişini ortakları ile ve tedarikçileri ile olan tüm bağlantılarını e-fatura üzerinden yapma zorunluluğu olası işlem hatalarının ya da ihlallerinin fark edilmesini ve cezalandırılmasını sağlamaktadır.

e-fatura-nasil-kesilir

Elektronik Fatura ve E-defter Kullanımında Yeni Düzenleme!

GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı), yayınladığı taslak tebliğ ile elektronik belge ve e-defter sistemlerinin geniş kitleye hitap etmesi amacıyla 454 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde değişiklik yapacağını dile getirmişti. Ekim ayında yayına giren taslak tebliğ ile mükellef sayısının arttırılması ve mükelleflerin kağıt belge düzenlemekten dolayı olağan maliyetlerinde tasarruf edinilmesi bekleniyor.

Geçiş için ciro sınırı düşürülecek!

Vergi Usul Kanunu Taslak Tebliği’nde yer alan açıklamaları sizler için kısaca özetledik.

  • 2017 yılında ya da sonrasında gelen hesap dönemlerinde brüt satış hasılatı 5 Milyon TL ve üstü olan mükellefler için e-defter ve elektronik fatura sistemlerine geçiş zorunluluğu geldi.
  • 5 Milyon TL ciro şartını 2017 yılında sağlamış olan mükelleflerin 1 Temmuz 2019 tarihinde, 2018 ya da sonrasında gelen dönemde sağlayanların ise ilgili hesap dönemini izleyen ikinci yılın başından itibaren,
  • EPDK’dan lisans alımı veya ÖTV mükellefiyet tesisini 2018 yılında gerçekleştiren mükelleflerin 1 Temmuz 2019, 2019 ve sonrasında gerçekleştirenlerin ise ilgili işlemin gerçekleştirildiği ayı izleyen dördüncü ayın başından itibaren e-Defter ve Elektronik Fatura uygulamalarına geçmesi zorunlu olacaktır.
  • İhracat faturaları ile yolcu beraberi eşya ihracı faturaların e-fatura olarak düzenlenmesine ek olarak bavul ticareti kapsamında kağıt üzerinde hazırlanan Özel Faturalar da artık elektronik fatura olarak düzenlenecektir.

E-fatura ne demek?

E-Fatura ne demek sorusuna verilmesi gereken en doğru cevap bir fatura çeşidi olan ve resmi olarak 2014 yılından bu yana 10 Milyon Türk lirasından daha yüksek ciroya sahip olan bütün işletmelerin kullanmasının zorunlu olduğu bir faturalandırma sistemi cevabı doğru olacaktır. E-fatura pek çok avantaja sahiptir. Fakat öncelikle ele alınması gerekilen konu her yıl milyonlarca ağacın korunmasına sağladığı avantajlar nedeni ile herkes tarafından yaygın olarak kullanılması gereken bir sistemdir İçeriğin devamı için tıklayın!

E-fatura’ya Nasıl Geçilir?

E-faturaya geçiş yapmak bilinenin aksine oldukça kolay bir işlemdir. İlk olarak e-faturaya geçmek için mali mühre ihtiyacınız var. Bu sebeple atmanız gereken ilk adım, www.kamusm.gov.tr adresinden TUBİTAK BİLGEM’e mali mühür başvurusunda bulunmaktır. Mali mühür alındıktan sonra e-Faturaya geçmek istediğinizi GİB’e ileterek başvuruda bulunabilirsiniz.

Faturaları Yazdırıp Arşivlemek Gerekir Mi?

E-faturanın size sağladığı en büyük kolaylıklardan biri faydalar kısmında belirttiğimiz gibi arşivleme derdinden kurtulmanızdır. e-Faturalarınız zaten dijital ortamda arşivleneceği için ayrıca dosyalamanıza gerek kalmaz. Daha fazla soru cevap için tıklayın.

whatsapp

whatsapp

CVK-Group-1.jpg
Dedeman-Holding-1.png
Elle-Ayakkabı-1.png
ENKA-İnşaat-ve-Sanayi-AŞ-1-1.png
Erpiliç-1.jpg
Hamidiye-Su-1.jpg
Kolin-Holding-1.png
Limak-Holding-1.jpg
Matraş-Deri-1.jpg
Microsoft-Türkiye-1-1.png
Milangaz-1.jpg
mudo-1.jpg
İKEA-1.png
İzmir-Gaz-1.png
Miele-Elektrikli-Aletler-1.png
Sizi Arayalım

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size
dönüş yapacaktır.

    ×

    Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.